یک پزشک: اگر طالب زندگی خلاق تر و نشاط آورتری هستید، باید گاه تأمل کنید و روی سخنان حکمت آمیز بزرگان دقت کنید، سخنانی که با گذشت زمان، رنگ کهنگی به خود نمی گیرند و می توانند نسل های متعددی را به پیش ببرند. انیشتن در سال ۱۸۷۹ زاده شد، اما سخنان او تا به امروز معتبر باقی مانده اند.


در اینجا با هم شش سخن قصار انیشتن را با هم مرور می کنیم:

۱- از گذشته بیاموز، برای امروز زندگی کن، به امید فردا باش.

سخن زیبایی است، ممکن است این حرف را پیش از این هم شنیده باشید، نوع بشر این توانایی تفکر را دارد و می تواند حتی لحظه آغاز خلقت و «بیگ بنگ» را با نگاه به کرانه های دنیا ببیند، اما در عالم عمل، نگاه خردمندانه به گذشته جهت درس گرفتن برای زندگی موفق در روز، صورت نمی گیرد، بسیاری از ما در آینده های نامحتمل زندگی می کنیم و چیزی را که هم اینک در روبروی ما است، از دست می دهیم.

۲- مطرح کردن پرسش ها و احتمالات تازه و مشاهده کردن مشکلات قدیمی از زاویه دید تازه، نیازمند تخیل خلاق هستند و باعث پیشرفت های حقیقی در دانش می شوند.

وقتی من در دبستان بودم موفقیت در گرو گفتن پاسخ درست سؤالات بود، هر سوال تنها یک پاسخ درست داشت و بس. اما با گذشت زمان رفته رفته متوجه شدم که خیلی از سؤالات یک پاسخ ندارند و «یک تعداد» پاسخ «احتمالی» دارند.

از همین رو، شیفته این شدم که به مسائل به صورت طیف و نه یک رنگ واحد نگاه کنم و دیگر ابهام پیرامون آنها آزارم نمی دهند. تصور می کنم که اینشتین از طریق فیزیک کوانتوم و سخنان خردمندانه اش خیلی ها را به این سمت سوق داده است.

۳- مهم ترین تلاش بشر، کوشش در جهت حفظ اخلاقیات در اعمالش بوده است، توازن داخلی ما و حتی وجودمان به این امر بستگی دارد. فقط اخلاق در اعمالمان است که به زندگی مان زیبایی و بزرگی می بخشد.

هر گاه به زندگی عادی خودمان و یا کارنامه زندگی افراد بزرگ تاریخ، صاحبان شرکت های بزرگ و یا ورزشکاران نامی نگاه کنیم، به این نتیجه می رسیم که فقط دسته ای از آنها که اخلاق را در کار و رقابت با دیگران رعایت کرده اند، در ذهنمان، تصویری نیکو دارند. افراد جاه طلب، ساعی و نابغه زیاد پیدا می شوند، اما فقط آنهایی که این استعداد را با حفظ اخلاق به کار می گیرند، شایسته ماندگار شدن همیشگی را در ذهن ما دارند.

۴- کل زندگی در واقع یک رشته انتخاب است. ببیند که چه تعداد زیادی از مردم پیدا می شوند که در عادات روزانه شان

به دام افتاده اند، آنها گیج و هراسناک و نامتمایز به نظر می آیند. برای یک زندگی بهتر باید شیوه زندگی مان را انتخاب کنیم.


گرچه ممکن است همیشه و همه جا حق انتخاب وجود نداشته باشد و این حق گاهی از ما سلب شود، اما اگر خوب به زندگی تان نگاه کنید می بینید که شما می توانسته اید در برهه هایی انتخاب های بهتری داشته باشید، اما به دلایلی خود را سرکوب کرده اید:

- انتخاب شیوه صرف کردن وقت آزادتان
- انتخاب داشتن زندگی ای سالم و رسیدن به تناسب اندام یا شکم پرست بودن
- انتخاب اینکه کار کنید یا به مسافرت بروید
- انتخاب اینکه محل زندگی خودتان را تغییر بدهید یا سال های سال با دریغ و درد در جایی که درکتان نمی کنند و به شعورتان توهین می کنند، زندگی کنید.
- انتخاب اینکه ظرفیت های فکری و استعدادهایتان را عملی کنید یا باعث هرز رفتن آنها بشوید و به کارهای تکراری غیرخلاق خو کنید.

بله! زندگی همه اش انتخاب است.

۵- واقعا دیوانگی است که یک کار را بارها و بارها تکرار کنید و انتظار نتایج متفاوتی داشته باشید.

ترجمه فارسی این حرف این می شود: آزموده را آزمودن خطاست!

این سخن بدیهی به نظر می رسد، اما در مقام عمل بیشتر مردم پیرامون ما هر روز به صورت های مختلف ابراز شگفتی می کنند که چرا با وجود اینکه رفتار و کاری را با پشتکار ادامه می دهند، «تغییر»ی مشاهده نمی کنند، سخن قصار دیگری وجود دارد که می گوید:

«جهان های نو وقتی زاده می شوند که طرح ها و قالب های کنونی در هم بشکنند.»

اگر یک جامعه به طرح ها، تفکرات و عادات قدیمی خود ادامه بدهد، نباید انتظار «تغییر» داشته باشد.

۶- دو شیوه برای گذران زندگی وجود دارد: اینکه تصور کنید که هیچ معجزه ای وجود ندارد و اینکه هر چیزی را در حکم معجزه بپندارید.

زندگی ما ، خود یک معجزه تکراری است. ما به یاری حیات مدام و هماهنگ ۱۰۰ میلیارد سلول بدنمان در سیاره ای خُرد در پهنه گیتی که نظم ظریف دارد، زندگی می کنیم. ما می توانیم با کالبدمان زیبایی را درک کنیم، تنفس کنیم، یک تماس محبت آمیز را احساس کنیم، گلی را ببوییم، فکر کنیم و دیگران را شفا بدهیم، پس زاویه دید خود را عوض کنید و به نیمه پر لیوان بنگرید.

بزرگترین تالار گفتمان ایرانیان